Transport 2025 i MCH Herning er veloverstået, og hos BESKO ser man tilbage på en spændende og udbytterig messe, hvor de deltog for syvende gang.
Deltagelsen til Transport 2025 har været høj, og det har været 3 dage med fart på.
”Det har været nogle fantastiske dage i Herning. Vi havde mange gode snakke med både eksisterende og nye kunder, og interessen for vores stand og de nyheder, vi havde med, var stor,” fortæller Kim Jepsen, Direktør hos BESKO.
BESKO har siden 1987 leveret reservedele og værktøj til den tunge sektor og er i dag en del af BPW-gruppen, Europas førende producent af aksler til påhængskøretøjer. På standen kunne besøgende opleve et bredt udvalg af BESKO nyeste produkter til den tunge transportsektor.
BESKO er kendt som en stærk partner inden for reservedele – men BESKOer meget mere end det.
BESKOs sælgere og Teknisk Support var til stede under messen, klar til at tage en god dialog med kunderne og finde løsninger, der matcher deres behov.
”Transport 2025 har igen været en rigtig god mulighed for at præsentere vores løsninger, møde branchen og få god feedback fra markedet,” siger Kim Jepsen og fortsætter; ”Der har været stor interesse for vores Reman hjørne, hvor vores kunder havde mulighed for at se forskellige reservedele før og efter renovering. Det er utroligt, hvor mange dele, der egentlig kan genbruges og det er et område som vi ser vokser”.
På BESKOs stand var der bl.a. renoverede dele fra BPW, Dinex, Renitt, Rema Germany og Wabco. Her kunne deltagerne på messen se hvilke dele, der bliver renoveret og brugt igen samt hvilke dele der bliver skiftet.
NYHED – solceller
BESKO havde flere nyheder med på messen. Her blev deres samarbejde med Green Energy om solcelle løsninger præsenteret – og interessen var stor.
Solceller på køretøjerne giver et lavere brændstofforbrug, forlænget batterilevetid og reduceret tomgangskørsel – hvilket giver både bæredygtige fordele og omkostningsbesparelser.
I modsætning til traditionelle siliciumpaneler er Green Energys glasfrie, ultraholdbare CIGS-paneler specielt designet til at modstå de barske driftsforhold på vejen.
De leverer pålidelig strøm selv i svagt lys, hvilket sikrer en jævn batteriopladning, uanset om køretøjet er i bevægelse eller parkeret.
BESKO overtog det kendte tilbehørsprogram fra HC Cargo
Med udgangen af september 2025 stopper Holger Christiansen A/S i Esbjerg efter 62 år sit direkte salg til danske kunder. BESKO har indgået samarbejde med BOSCH omkring salg af deres kendte tilbehørsprogram samt startere og generatorer, under varemærket HC Cargo, på det danske marked. På Transport 2025 blev dette også præsenteret, og 2 nye Key Account Managere fik deres ilddåb.